U 2024. u sklopu hackn3ta, rezidencijskog programa hacklaba01 održane su dvije rezidencije:

Još jedan nezgrapan QR kod (pokušaj demistifikacije stvari koja želi biti skenirana)

Kolektiv At Least They Tried predstavio je rezultate svoje hackn3t rezidencije, istraživanja koje su proveli od 8. do 14. travnja. S fokusom na demistifikaciju QR kodova i pružanje novih perspektiva, kolektiv je svoje nalaze podijelio s javnošću 15. travnja u 18:00 sati u klubu MaMa i online na hacklab01.org.

Trajanje rezidencije: 8. - 14. travnja 2024. Kraj rezidencije i online događanje: 15. travnja 2024. u 18 h Radni jezik: engleski

"Još jedan nezgrapan QR kod" bilo je umjetničko/tehnološko istraživanje s ciljem iscrpljivanja QR koda u ulozi subjekta i objekta.

Istraživanjem QR kodova umjetnici su uspostavili jednostavnu metodologiju koja je publici pružila mogućnost zauzimanja aktivnog stava prema svakodnevnoj tehnologiji i onemogućila podčinjavanje njenim korištenjem. Rad je predložio nove oblike digitalne pismenosti u naizgled kompleksnom svijetu.

Onemogućavanje i uzdizanje QR koda do statusa taktičkog alata

Godine 2021. COVID potvrde bile su uvedene kao uvjet za ulaz u razne radnje i institucije. Tako su QR kodovi postali dio naše građanske i konzumerističke svakodnevice. Unatoč tome, konsenzus oko QR kodova bio je da ih svi mrze.

Predavanje se bavilo podrijetlom i poviješću QR kodova te je adresiralo kontroverze oko njihove integracije u našu svakodnevicu. Umjetnici su predstavili studiju o tehnikama i strategijama za razoružavanje QR kodova te prikazali primjere umjetnika, aktivista i hakera koji su koristili QR kodove u svom radu. Demistifikacijom tehnologije kroz taktički dizajn, cilj ovog predavanja bio je pružiti inspiraciju za život u svijetu s previše QR kodova.

Materijali s rezidencije:

Interaktivna stranica s objašnjenjem funkcija QR koda qr.hacklab01.org

prezentacija

snimka predavanja

Anne-Jan Reijn: Riding the edge

U nedjelju 4. 8. 24 u 19:00 u prostorima kluba MaMa, Preradovićeva 18 u Zagrebu održala se prezentacija rezultata istraživanja umjetnika Anne-Jan Reijna, koji je tjedan dana proveo na hackn3t rezidenciji rudareći kroz podatke koje je prikupio vozeći bicikl Balkanom.

Reijn svoju umjetničku praksu, između ostalog, smatra odgovorom na opsjednutost zapadnog društva sigurnošću i ekstremnu averziju prema riziku. Smatra da je važno povećati dobrovoljno preuzimanje rizika, a vlastite biciklističke podvige vidi kao izravni odgovor na taj "sigurnosni pojas". Pretpostavlja da je, kao i mnoge druge stvari, rizik slabo raspoređen po svijetu. Ovim projektom cilj mu je steći bolji osjećaj za globalnu raspodjelu rizika i vlastitu poziciju u njemu.

Krajem srpnja 2024. kreće na bike packing putovanje od Skoplja do Zagreba. Na svoj je bicikl namontirao je razne senzore kako bi zabilježio pokrete te ih kasnije pretvorio u kinetičku skulpturu. Ideja je snimiti i reproducirati sve udarce, skokove i iznenadne manevre te na taj način uhvatiti neke od egzistencijalnih kvaliteta same vožnje biciklom kroz često napuštene krajolike, daleko od bilo kakve društvene infrastrukture i od ljudi. Ovom gotovo apsurdnom umjetnom gestom cilj je rizike učiniti opipljivima uzimajući u obzir da su u potpunosti dobrovoljni. Agencija gibanja završene skulpture u kontrastu je s njenim visokotehnološkim kvalitetama te je povezana s društvenom opsjednutošću kontrolom kaosa. Jesmo li svjedoci lutkarske predstave ili osobne agencije?

Anne-Jan Reijn je interdisciplinarni umjetnik sa sjedištem u Amsterdamu - izlagao je svoje radove u zemlji i međunarodno na umjetničkim platformama kao što su Nieuw Dakota, W139, White Night Brussels, Vriend van Bavink i V2_ webzijt.nl

Rezultat rezidencije prikazan je u obliku jednodnenve multimedijske popup instalacije i popratnog artist talka u klubu MaMa.

Materijali s rezidencije:

3d objekti ulovljeni na putovanju.